niedziela, 26 lipca 2009

Wieża Quistorpa

Dawno nie publikowałem żadnych zdjęć. Ostatnio jednak wybrałem się wraz z Kasią i Moniką do Lasku Arkońskiego by sfotografować ruiny wieży Quistorpa. Poniżej mała notka na jej temat, zaczerpnięta z Wikipedii i zrobione tego dnia fotki. A za jakiś czas wrzucę zdjęcia z jednodniowego wypadu do Ińska.
Wybudowana została na polecenie Martina Quistorpa w l. 1900-04 w hołdzie dla ojca Johannesa, szczecińskiego fabrykanta i filantropa, fundatora wielu inwestycji miejskich i bardzo wpływowego człowieka. Wieża Quistorpa wraz z okolicznym obszarem, zagospodarowanym licznymi alejkami i zielenią ogrodową, stanowiła punkt docelowy niedzielnych spacerów szczecinian. Projekt wieży został wykonany przez Franza Schwechtena, jednego z berlińskich architektów, współpracownika Waltera Gropiusa. Schwechten stworzył w Berlinie m.in. Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche i Dworzec Anhalcki oraz niektóre budynki w centrum oraz gmach filharmonii (nie zachowane do obecnych czasów).
Podstawa wieży została zbudowana z ciosów kamienia. Na pierwszej kondygnacji znajdowała się letnia kawiarenka, która, dzięki otwartym arkadom, była dostępna z każdej strony. Pomieszczenie przykryte zostało sklepieniem krzyżowym a zamiast dachu wykonano nad nim taras widokowy. Na dwóch jego narożach znajdowały się monumentalne rzeźby alegoryczne uosabijące Handel i Przemysł autorstwa berlińskiego rzeźbiarza Ludwiga Manzla. W środkowej części tarasu znajdował się sześcioboczny trzon ceglanej wieży.
7 kwietnia 1914 w górną część wieży uderzył piorun i uległa ona uszkodzeniu. Po remoncie i zainstalowaniu instalacji odgromowej udostępniono ją ponownie odwiedzającym gościom. W 1942 na szczycie wieży zainstalowana została stacja radarowa oraz punkt obserwacyjny obrony przeciwlotniczej.
Okoliczności i dokładny czas zburzenia wieży nie są do końca jasne. Wg jednej spośród wersji zniszczona została w 1944 roku wskutek jednego z alianckich nalotów bombowych, wg innej wysadzona była w powietrze przez Niemców w 1945 podczas walk o Szczecin, ponieważ stanowiła łatwy punkt odniesienia dla radzieckiej artylerii. Obecnie na wzgórzu znajdują się fragmenty budowli, częściowo zasypane ziemią i zarośnięte.
Ruiny wieży obok m.in. Jasnych Błoni, Parku Kasprowicza, willi dawnych dzielnic Westendu i Neu Westendu znalazły się na wytyczonej w 2008 roku ścieżce edukacyjnej "Śladami Quistorpów".

A jeśli ktoś chce zobaczyć jak wyglądała wieża przed zniszczeniem: Klik!

2 komentarze:

pe_em pisze...

Pamietam jak bylem maly to rozne legendy dotyczyly tego miejsca. Dla mnie ruiny te byly i sa nadal jednym z najbardziej tajemniczych miejsc w naszym regionie. Ostatni raz bylem tam kupe lat temu:) Zdjecia bardzo ciekawe. Swoja droga wlasnie zostalem zmobilizowany, aby odwiedzic to miejsce jeszcze raz:)

Monika Nowak pisze...

Rewelacyjna wyprawa:) pozdrawiam :)